NARODOWE CZYTANIE W JANOWIE

Podstawowym celem Narodowego Czytania jest przypomnienie największych dzieł ze skarbnicy polskiej literatury oraz zwrócenie uwagi na ich bogactwo i wartości, a także popularyzacja czytelnictwa, uwrażliwienie na piękną i poprawną polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Narodowe Czytanie w tym roku zostało zorganizowane w Izbie Regionalnej wspólnie przez Szkołę Podstawową w Janowie i Bibliotekę Publiczną Gminy Kwidzyn - Filię w Janowie. W tym roku czytaliśmy fragmenty najsłynniejszego dzieła literackiego Stanisława Wyspiańskiego, czyli "Wesela", wystawionego po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. „Wesele” to dramat w trzech aktach, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia. W klimat dramatu wprowadzili słuchaczy uczniowie przebrani w ludowe stroje, idealną scenerię stanowiły zbiory Izby Regionalnej oraz stół weselny z poczęstunkiem dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia. Nad przebiegiem realizacji pomysłu czuwała nauczycielka języka polskiego, pani Ewa Deka.