KULINARNA „WIOSNA NA TALERZU” W MAREZIE

Z końcem marca do Biblioteki w Marezie zawitała wiosna, a to za sprawą naszego Koła Gospodyń Wiejskich, któremu przewodzi Pani Teodozja Korocińska. Panie z Koła przybyły prawie w komplecie, były też osoby chętne do zobaczenia co też ciekawego się odbędzie; najważniejszą zaś osobą była Pani Anita Lasota, pod kierunkiem której uczestniczki tego spotkania przygotowały od podstaw sałatki warzywno – owocowe i zapiekanki. Jednocześnie P. A. Lasota wyjaśniała jakie i w jakiej kolejności produkty dodawać do tych potraw, by efekt był jak najlepszy.
A po przyrządzeniu była degustacja. Efekt wizualny i smakowy znakomity. Dla nikogo niczego nie zabrakło, ale na tym nie koniec, bo podano jeszcze pyszne ciasta domowej roboty. W czasie tej degustacji P. A. Lasota w bardzo komunikatywny i przystępny sposób omawiała zasady zdrowego żywienia, wskazywała jakich produktów należy unikać ze względów zdrowotnych, a szczególnie podkreślała negatywny wpływ różnego rodzaju dodatków i wypełniaczy dodawanych do gotowych do spożycia potraw, których tak dużo jest na półkach sklepowych; przedstawiła też piramidę żywieniową.
Na zakończenie zaś tego naprawdę udanego pokazu P. T. Korocińska dziękując za tak pożyteczny pokaz i wykład wręczyła P. Anicie książkę „Smaki Powiśla”, zaś p. Anita wylosowanej uczestniczce tego uroczego spotkania również wręczyła drobny upominek.
W spotkaniu uczestniczył też sołtys naszej wsi P. Roman Górniewski (bo przecież żadne wiejskie spotkanie nie może się obyć bez sołtysa!) oraz bibliotekarz P. Łukasz Kamiński.
Nasze Koło Gospodyń Wiejskich ożywiło się i miejmy nadzieję, że takie udane spotkania i pokazy odbywać się będą częściej, o co prosimy.

Mareza, dnia 10.04.2019 r.

Maria Grażyna Wandtke