ŚWIĘTO KUBUSIA PUCHATKA W BIBLIOTECE W JANOWIE

Mieszka w Stumilowym Lesie. Choć trochę niezdarny i - jak sam mówi - jest misiem o małym rozumku, kochają go miliony dzieci na całym świecie. Sympatyczny bohater powieści Aleksandra Milne’a mimo upływu lat nadal należy do najpopularniejszych misiów, amatorów miodu. Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzimy 18 stycznia, ponieważ tego dnia urodził się autor powieści Alan Aleksander Milne (1882 rok) .
Kubuś Puchatek jest tak popularny, że doczekał się nawet ulicy w Warszawie nazwanej jego imieniem. Pierwsza książka o Kubusiu ukazała się w 1926 roku. Od tamtego czasu dzieła pisarza przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy. Brytyjski autor napisał przygody małego misia i jego przyjaciół dla swojego syna Christophera. Jedna z zabawek dziecka - pluszowy miś Winnie stał się pierwowzorem dla Kubusia. Druga książka o misiu-łakomczuchu, ukazała się w 1928 roku. Obydwie części przetłumaczyła Irena Tuwim, siostra poety Juliana Tuwima. To ona właśnie nazwała misia Kubusiem Puchatkiem. W angielskiej wersji nazywał się Winnie-the-Pooh. Tłumaczce zawdzięczamy także powiedzonka "małe co nieco" i "to, co tygrysy lubią najbardziej". Kubuś Puchatek jest chyba najbardziej kochanym przez dzieci misiem na świecie. - Jest bardzo śmieszny, pomaga przyjaciołom i jest taką małą niezdarą - mówią najmłodsi. Mali miłośnicy bajki potrafią jednym tchem wymienić perypetie Kubusia: "a to jak utknęła mu głowa w dzbanie z miodem, a to jak z drzewa przepędziły go pszczoły, gdy próbował podkraść im miodek". Znany niemal na całym świecie amator miodku i najbardziej rozpoznawalny mieszkaniec Stumilowego Lasu z tej okazji zagościł na zajęciach bibliotecznych zorganizowanych dla Zeróweczki z SP w Janowie.