Relacje

ANTONI KROH – SKLEP POTRZEB KULTURALNYCH PO REMONCIE

Wybrałyśmy tę książkę ze względu na tytuł, który zafascynował z pewnością niejednego czytelnika. Chciałyśmy dowiedzieć się, co się kryje za tajemniczym "Sklepem potrzeb kulturalnych". Okazało się, że sklep o tak wdzięcznie brzmiącej nazwie istniał rzeczywiście w Bukowinie Tatrzańskiej za czasów PRL-u. Sprzedawano w nim książki (nie tylko literaturę propagandową), ale także artykuły szkolne i papier toaletowy. Pomysł na taki tytuł opowieści  to bardzo udany zabieg, bowiem nie tylko zaciekawia, ale odzwierciedla jej zawartość i esencję. Tak, jak w rzeczywistym sklepie potrzeb kulturalnych można było znaleźć wszystko, tak jest i w książce A. Kroha, ponieważ różnorodność wątków i tematów jest główną cechą tej publikacji. Znajdziecie w niej wspomnienia  autora, opisy mentalności górali, portrety zwykłych i niezwykłych mieszkańców Podhala, cytaty góralskiej gwary, teksty piosenek i wierszy, anegdoty. Początkowo taka przeplatana konstrukcja publikacji, gdzie wspomnienia autora przerywane są za chwilę wykładami typowo etnograficznymi, sprawiała nam trochę kłopotu i nużyła. Jednak, wziąwszy pod uwagę całość książki, ta zmienność i różnorodność tematyczna powodowała ciągłe zainteresowanie czytelnika i utrzymanie jego uwagi do końca. Każdy, kolejny rozdział przynosił coś nowego i zaskakującego. Podsumowując książkę, stwierdziłyśmy, że nasza dotychczasowa wiedza dotycząca życia i mentalności górali była niewielka, że całe bogactwo ich historii, kultury, obyczajów dopiero zostało przed nami odsłonięte i ukazane w swym prawdziwym wymiarze. „Sklep potrzeb kulturalnych” to, w naszej ocenie, książka nietuzinkowa, zmuszająca do refleksji nad współczesną kondycją kultury Podhala.
A refleksja ta jest raczej smutna, bo porównanie obrazu z lat 60. z obecnym wypada na niekorzyść współczesnej ery wszechobecnego konsumpcjonizmu. Poza tym, autor urzekł nas swą wnikliwą analizą, dowcipnym stylem nacechowanym szczyptą krytycyzmu i ironii, śmiałością realizmu obnażającego narosłe wokół góralszczyzny mity. Słowem, uważamy, że to książka dla wszystkich, nie tylko dla miłośników Tatr. Zapraszamy więc do lektury fascynujących opowieści, które znajdziecie w sklepie potrzeb kulturalnych, po gruntownym remoncie.

Autor - Antoni Kroh to urodzony w Warszawie etnograf, historyk kultury, tłumacz i leksykograf. Jako mały chłopiec spędził kilka lat w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie uczęszczał z miejscowymi dziećmi do szkoły podstawowej. W stolicy ukończył liceum i studia na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat pracował w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Jest autorem licznych książek i publikacji. Obecnie mieszka w Nowym Sączu.