×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2011/spotkania/Roksana oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Spotkania autorskie

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2011/spotkania/Roksana oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

14 stycznia 2011r. w Bibliotece Publicznej Gminy Kwidzyn w Marezie miało miejsce kolejne wydarzenie z cyklu spotkań z pisarzami. Dotychczasowe spotkania, niezwykle udane i cieszące się dużym zainteresowaniem czytelników sprawiły, iż tym razem słuchacze również dopisali. Zarówno młodsi jak i trochę starsi wielbiciele czytania przybyli z nadzieją na wysłuchanie kolejnej, ciekawej opowieści. A opowieść tę snuła dla nas znakomita pisarka dla dzieci Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Pisarka jest autorką zabawnej i pełnej przygód trylogii o ryjówce Florce, historii “Maleńkie królestwo królewny Aurelki” i wielu innych wspaniałych opowiadań, które można by nazwać bajkami terapeutycznymi. Co ciekawe, pisze również scenariusze do słuchowisk i dobranocek dla dzieci. Jest także laureatką wielu nagród i wyróżnień literackich.

Autorka “Gęboluda” jest osobą, która postanowiła robić w życiu to, co lubi i postanowienie to zaowocowało serią cudownych, wnikliwych bajek, które w zabawny sposób mówią dzieciom o sprawach istotnych, czasem trudnych, oswajają je ze światem bezboleśnie i ze zrozumieniem. Pisarka w opowieści o swoich książkach wplata myśli o sile przyjaźni, o tym, że sny mogą stanowić wielką inspirację twórczą, o ogromnej sile spotkań z ludźmi, którzy swoją obecnością i własnym doświadczeniem wnoszą tak wiele do jej wyobraźni.

Książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel są pięknie ilustrowane. Usłyszeliśmy, iż często rysunki, obrazy są źródłem pomysłów na opowiadania, że mając do dyspozycji kilka obrazków możemy tworzyć dowolne historie, wymyślać różne początki i zakończenia i żadne z nich nie będzie lepsze lub gorsze. Wyobraźnia podsuwa nam różne projekty i rozwiązania, składa się z ogromnej liczby obrazów, które są jak puzzle z których wyłaniają się znaczenia.

Z pewnością ci nieliczni, którzy nie piszą pamiętników, po spotkaniu z naszym gościem  chwycą za pióro. Pisanie pamiętników bowiem nie tylko utrwala miniony czas, lecz jak się okazuje, ma również niesłychaną wartość terapeutyczną. Autorka poradziła dzieciom pisanie pamiętnika jako antidotum na złość, zmartwienia i smutek, bo pisząc oczyszczamy się ze złych emocji, nie czyniąc nikomu krzywdy, dajemy upust temu, co nas niepokoi i dręczy.

Pisarka opowiadała, że pisząc książki często mierzy się z trudnymi problemami, łagodzi to, co niezrozumiałe. Przykładem jest tu opowiadanie “Kosmita” - o autystycznym chłopcu, o zupełnie zadziwiającym hermetycznym świecie kierującym się inną logiką. Wchodzenie w rzeczywistość nieznaną jest dla twórcy bardzo trudne.

Trudne okazały się również pewne dwa tajemnicze słowa, które dotyczyły autorki i które dzieci próbowały wyjaśnić “po swojemu”, a mianowicie: feministka i wegetarianka. Niełatwo wytłumaczyć dzieciom znaczenie zwłaszcza tego pierwszego, ale pani Roksana zrobiła to po mistrzowsku.

Gdy wieczór z naszym gościem dobiegał końca, tradycyjnie zdyscyplinowana kolejka czytelników ustawiła się po cenny autograf. Książki autorki można było kupić na kiermaszu w bibliotece, który oferował szeroką gamę pozycji. Chętnych nie brakowało, bo przecież książka pisarki z autografem to cenna pamiątka.

Warto przypomnieć, iż spotkanie zostało zorganizowane przez Dyskusyjny Klub Książki, dla którego wieczory z pisarzami są zwieńczeniem tego, co nazywamy radością czytania. Projekt został dofinansowany ze środków Programu “ Działaj Lokalnie VII” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

{gallery}2011/spotkania/Roksana{/gallery}