Spotkania autorskie

Sławomir Koper gościem Dyskusyjnego Klubu Książki

Przy Bibliotece w Marezie od 7 lat działa Dyskusyjny Klub Książki, którego członkowie spotykają się raz w miesiącu na rozmowach o książkach. Moderatorem klubu jest Małgorzata Lasota, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kwidzyn. Co pewien czas spotkania te mają niecodzienny charakter, a to za sprawą wizyty gościa specjalnego - popularnego pisarza. Tym razem bibliotekę odwiedził Sławomir Koper, historyk, autor licznych publikacji, m.in.: „Kobiety władzy PRL”, „Miłość, seks i polityka  w starożytnych Grecji i Rzymie”, „Śladami pierwszych Piastów’, „Wielcy zdrajcy od Piastów po PRL”, „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej”, „Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”, „Życie artystek w PRL”, „Polskie piekiełko”, „Miłość w Powstaniu Warszawskim”, „Alkohol i muzy”, „Skandaliści PRL”.

Podczas spotkania, które odbyło się 20 kwietnia 2015 r., Sławomir Koper opowiadał o blaskach i cieniach zawodu pisarza. Zdradził  kulisy powstawania książek, począwszy od metody zbierania materiałów źródłowych, m.in. w IPN,  a skończywszy na trudnych rozmowach z wydawcami. Wspominał początki swej przygody z pisarstwem. U progu kariery jego książki nie cieszyły się dużą popularnością. Potem jednak nastąpił przełom spowodowany uświadomieniem sobie faktu, że Polacy niewiele wiedzą o życiu prywatnym swoich przodków i bohaterów historii, a przecież „życie prywatne ze wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka”. Ta myśl przyczyniła się do powstania książki „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej”, która okazała się hitem wydawniczym. Od tamtej pory, w kręgu zainteresowań badawczych pisarza znajdują się sprawy dnia codziennego, a bohaterowie – ważne postacie historii, kultury, polityki – przedstawiani są bez zbędnego patosu, zgodnie z zasadą, wyznawaną przez pisarza, że „polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności”.  Nasz gość zaznaczył, że stara się nie zniechęcać czytelników nadmiarem dat, posługując się, przy tym językiem zrozumiałym, potocznym. Narrację wzbogacają różne ciekawostki i „smaczki”, wyławiane z dzienników i pamiętników znanych osób. Obecnie zajmuje się okresem Polski Ludowej. Ma wiele materiałów i pomysłów, dlatego zapewne już niebawem czytelnicy będą mogli cieszyć się nowymi tytułami autorstwa naszego gościa, który jest prawdziwym tytanem pracy.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki i sfinansowane zostało przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.