Relacje

SEKRETNE ŻYCIE DRZEW – PETER WOHLLEBEN

Książka inna niż wszystko, co dotychczas czytałyśmy. Autor zaprosił nas bowiem do nieznanego nam zupełnie, jak się okazało, a przy tym niezwykle inteligentnego świata drzew. W bardzo przystępny sposób przedstawił procesy zachodzące w ekosystemie leśnym, omawiając m.in. gospodarkę wodną, samoobronę przed szkodnikami, rozmnażanie, śmierć i … komunikację drzew!

Czytaj więcej...

KRASNOLUDKI NIE PRZYJDĄ – SARA SHILO

Książka Sary Shilo wzbudziła w nas bardzo skrajne emocje, drażniła i ciekawiła jednocześnie, męczyła i zachwycała. W każdym razie nie pozostawiła obojętnymi. Historia osadzona w obcych nam realiach konfliktu izraelsko-arabskiego, ale jednocześnie bardzo uniwersalna, bo mogąca wydarzyć się w każdym innym miejscu na ziemi. Historia opowiedziana wielogłosem,

Czytaj więcej...

JEŚĆ !!! – JERZY BRALCZYK

Po raz pierwszy przyszło nam omawiać leksykon! Ale nie byle jaki, bo sporządzony przez znanego i lubianego językoznawcę, prof. Jerzego Bralczyka, a poświęcony słownictwu związanemu z jedzeniem i kulinariami.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE POŚWIĘCONE ROCZNICY 11 LISTOPADA

Listopadowe spotkanie naszego klubu poświęcone zostało 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Postanowiłyśmy uczcić to wydarzenie, przygotowując krótkie prezentacje pod hasłem „Polska literacko…subiektywny wybór”. Było bardzo uroczyście i poetycko. Tak się bowiem złożyło, że każda z nas przygotowała ulubiony wiersz o ojczyźnie.

Czytaj więcej...

DZIESIĘĆ GODZIN - MARIA NUROWSKA

Powieść nas rozczarowała. Wątek polityczny, romans, diabły z „Mistrza i Małgorzaty”. Mogło być bardzo interesująco, ale czegoś nam zabrakło. Czyżby powieści tej nie napisała Nurowska? Postaci niewiarygodne psychologicznie, kiepskie dialogi, diabły wymyślone przez Bułhakowa jakby skarykaturyzowane, tani happy end jak w harlequinie.

Czytaj więcej...

BRACIA BURGESS – ELIZABETH STROUT

Książka, którą jedna z członkiń klubu określiła jako zniechęcającą do posiadania potomstwa. Bo rzecz o rodzinie, o trudnym rodzicielstwie, o braku porozumienia, o zadawnionych urazach, o niewypowiedzianych słowach, traumie i noszonym przez lata poczuciu winy.

Czytaj więcej...

PRAWDZIWA HISTORIA – DELPHINE DE VIGAN

Dla jednych z nas opowieść o paranoi, rozdwojonej jaźni, o stanie, w którym nie sposób odróżnić jawy od zjawy, gdzie toczy się gorączkowy, rozwijający akcję, jak u Hitchcocka, dialog bohaterki z jej drugim JA. Może też powieść o manipulacji, o toksycznej więzi, o przejęciu kontroli jednej osoby nad drugą.

Czytaj więcej...

CZARNA – WOJCIECH KUCZOK

„Czarna” Wojciecha Kuczoka to historia poruszająca i wstrząsająca. Świadomość, że wydarzyła się naprawdę dodatkowo pogłębia to uczucie. Rzecz miała miejsce w małej społeczności, gdzie wszyscy się znają i na pozór wszystko o sobie wiedzą. Okazuje się, że nie wszystko, bo takiej tragedii nikt nie był w stanie przewidzieć. Kuczok pokazuje nam, do czego może doprowadzić z jednej strony przemożna potrzeba bliskości, z drugiej zaś bycie zaszczutym przez małomiasteczkowy tzw. kołtun. Mówi o tym, jak różnie

Czytaj więcej...

WYSOKIE GÓRY PORTUGALII – YANN MARTEL

Z tą książką, jak z operą, albo się ją pokocha albo znienawidzi. W naszym plebiscycie, podsumowującym burzliwą wymianę zdań, uzyskała 6 głosów na TAK, 1 na NIE, dwie osoby pozostały neutralne. A mogło być zdecydowanie gorzej, bo to nie jest lektura lekka, łatwa i przyjemna, a na pewno nie jest jednoznaczna do interpretacji. Na samym wstępie dyskusji padły określenia: dziwaczna, niezrozumiała, „przedobrzona”. Basia posłużyła się opinią internautki ze strony http://lubimyczytac.pl/ksiazka/294419/wysokie-gory-portugalii, utożsamiając się z autorką recenzji:

Czytaj więcej...