Relacje

ALICE HOFFMAN – GOŁĘBIARKI

Akcja książki Alice Hoffman pt: „Gołębiarki” toczy się w latach 66-73 n.e. Trwa wtedy powstanie żydowskie przeciwko panowaniu Rzymian w Judei. W Masadzie, żydowskiej twierdzy walczyło 900 obrońców.

Wszyscy oni popełniają samobójstwo. Ocalało 5 osób, dwie kobiety, trójka dzieci. Bohaterkami książki A. Hoffman są:

– Jael – niekochana córka,

– Riwka – żona piekarza, opłakuje śmierć córki,

– Aziza – kobieta wojownik,

– Szira – czarownica z Moabu,

To cztery żywioły, cztery historie splecione ze sobą w nieco dziwny, a jednak wiedziony palcem przeznaczenia sposób. Ból narodzin, śmierć bliskich, utrata ukochanych to ich piętno. Wyścig o życie dzieci jest czymś, co nie pozwala im poddawać się nawet w najtrudniejszych momentach. A żyły w świecie mężczyzn, w świecie prawa, które zabraniało kobietom swobody ruchów, czy własnych poglądów, a jedynie usługiwania ojcom i mężom. Wszystkie cztery kobiety spędzą razem kilka miesięcy, w twierdzy Masada, pracując w gołębniku. Najpierw będą wobec siebie nie ufne, a później staną się sobie bardzo bliskie. W gołębniku właśnie zaznają po raz pierwszy smaku goryczy, żalu, a potem na nowo rodzącej się nadziei na życie. Narracja książki jest piękna, zmysłowa i magiczna. Fabuła pełna dramatów, bez szczęśliwego zakończenia dla większości mieszkańców Masady. Obrońcy tej twierdzy wierzą w opaczność boską choć czasami wydaje się, że Bóg odwraca wzrok od swojego narodu wybranego. Inne cechy tej powieści:

–  trudne relacje między matkami a córkami,

– Wielka Historia wpisana w losy jednostek,

– pełna magii,

– jest pochwałą życia, a więc przetrwania, ale i ciągle bliska śmierci,

– umocowana w codzienności,

Powieść Alice Hoffman ma własny klimat i styl. Ukazuje walkę do ostatniej kropli krwi, walkę o honor i wolność. Pokazuje siłę miłości i przyjaźni. Słabe kobiety w trudnych warunkach stają się nieustraszone, twarde, docierają do głębi kobiecości oraz uciekają się często do zakazanej magii.

To piękna książka, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Słusznie napisano o niej, iż trzeba ją czytać zmysłami.