Spotkania autorskie

Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

W dniu 22 listopada 2010r.  gościem Biblioteki Publicznej Gminy Kwidzyn i Dyskusyjnego Klubu Książki w Marezie był Paweł Beręsewicz – autor  opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, a także tłumacz i leksykograf. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez dłuższy czas uczył języka angielskiego w warszawskim liceum im. Reytana. Od 2004 roku współpracuje z krakowskim wydawnictwem Skrzat. Nakładem tego wydawnictwa ukazały się między innymi: „Lalki Dorotki”  i „Wieści domowe”, wierszowana bajka „Akcja ratunkowa”, zbiory opowiadań  „Co tam u Ciumków?” i „Pan Mamutko i zwierzęta” oraz powieść „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. „Ciumkowe historie w tym jedna smutna”   to kontynuacja przygód rodziny znanej  „Co tam u Ciumków?”- książki, która została uhonorowana nagrodą "Guliwer w krainie Olbrzymów" za rok 2005 przyznawaną przez czasopismo "Guliwer" oraz "Pierścieniem Wydawców"  w konkursie literackim PTWK w roku 2006. W roku 2005 została nominowana   do nagrody w konkursie Książka Roku 2005 Polskiej Sekcji IBBY oraz w konkursie Bestsellerek Roku. Książka „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” otrzymała wyróżnienie w konkursie "Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego" w 2006 roku. Książka „Pan Mamutko  i zwierzęta” została nominowana do nagrody w konkursie Książka Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY, a wydawnictwo Skrzat otrzymało za nią wyróżnienie   w Konkursie Fundacji "Świat Dziecka" Dziecięcy Bestseller Roku 2006.

Na początku spotkania w bibliotece w Marezie Paweł Beręsewicz w humorystyczny sposób przedstawił kolejne etapy swojej  zawodowej drogi. Następnie, by włączyć dzieci do aktywnego uczestnictwa, zaproponował zabawę w tłumaczenie zdań z języka ” grześkowego” i na odwrót, wyjaśniając, że język Grześka Ciumko - jednego z bohaterów opowiadań autora – polega na zamianie niektórych spółgłosek, na przykład „t” na „k”. Zabawa ta była wstępem do innych działań aktywizujących słuchaczy. Czytając fragmenty swoich książek, prezentując ich okładki oraz zdradzając treść (tylko w takim stopniu, aby uchylić rąbka tajemnicy, którą należy rozwikłać samodzielną lekturą), autor zapraszał  ochotników do stołu „na herbatkę”: przy malutkich porcelanowych filiżankach i imbryczku odbywały się poważne rozmowy o literaturze. Szczególne zainteresowanie, zwłaszcza dorosłych uczestników spotkania, wzbudziła książeczka pt. ”Czy wojna jest dla dziewczyn?”, będąca historią Elki, małej dziewczynki, której beztroskie dzieciństwo przerwał wybuch II wojny światowej.

-„ O napisanie tej książki poprosiło mnie Muzeum Powstania Warszawskiego” – powiedział autor.-„Dostałem  20 płyt z wywiadami i wspomnieniami pań, które miały wtedy tyle lat, co wy i zadanie było takie, żeby  z tego stworzyć historię wojenną waszej rówieśniczki”.

Spotkaniu, które upłynęło w atmosferze zabawy, wśród salw śmiechu żywo reagującej publiczności - tej najmłodszej i tej nieco starszej - towarzyszył kiermasz książek, na zakończenie imprezy „ozdabianych” przez pisarza pamiątkowym autografem, którego zdobycie wiązało się z odczekaniem w długiej kolejce.